Rozmiar: 15909 bajtów

- 544 -

1359, 1 VII, Praga (Praga)

indiccione XII. Kal. mensis Julii, regnorum nostrorum anno tercio decimo, imperii vero quinto

Karol IV cesarz (Karolus quartus... Romanorum imperator... et Boemie rex) stwierdza, że Konrad I książę oleśnicki (Conradus Olesniczensis) oraz Przemysław I książę cieszyński (Przemisl Teschnensis) zdali się na jego sąd rozjemczy, a on zdecydował co następuje: Konrad I ma dopilnować złożenia hołdu księciu Przemysławowi I z połowy Bytomia (Bythumiensis) przez jego mieszkańców za pośrednictwem córek nieżyjącego Bolka młodszego księcia bytomsko-kozielskiego (Bolko iunior dux Bythumensis et Kozlensis), tak jak wcześniej złożyli hołd księciu Konradowi I z drugiej połowy. Jeżeli mieszkańcy Bytomia sprzeciwią się złożeniu hołdu, wówczas Konrad ma użyć wszelkich swoich wpływów, aby doprowadzić do złożenia tego hołdu w ciągu miesiąca. Hołd ten nie może spowodować szkody Lukardzie księżnej bytomskiej (Lukarda ducissa Bythumensis) w jej oprawie wdowiej i Konradowi I w jego prawach opiekuńczych. W wypadku zaistnienia spornych kwestii odnośnie do granic posiadłości książąt Konrada I i Przemka I lub innych spraw, które rozstrzygnęli między nimi książęta legniccy Wacław I i Ludwik I (Wenczeslaus et Ludwicus duces Ligniczenses), to Konrad I i Przemek I o rozstrzygnięcie mają zwrócić się do Konrada de Falkenhain (Chunadus) starosty wrocławskiego, burmistrza, przysięgłych i rajców wrocławskich (Wratislavienses) oraz respektować ich postanowienia.

Kopia: łac., AP Wrocław, Rep. 33, sygn. 1 A, s. 185-187. Druk: Lehns u. Besitzurk., II, s. 433, nr 23 (data dzienna błędna).


Uniwersytet Wrocławski - Resortowy Program Badań Podstawowych RPIII 36 - "Przeobrażenia społeczne i narodowe na Śląsku" - Regesty Śląskie t. IV - 1358 - 1359 - Opracowali: Janina Gilewska-Dubis i Kazimierz BobowskiZamknij dokument


Rozmiar: 16572 bajtów