- 116 -

1506 (24. sierpnia) Luven, w poniedziałek w dzień św. Bartłomieja etc.

ZygmuntZygmunt I. Stary, od r. 1506 wielki książę litewski, od 1507 król Polski, od r. 1499 pan na Głogowie, od 1501 na Opawie, od 1504 starostą generalnym Śląska i Łużyc Dolnych, syn polskiego króla KazimierzaKazimierz IV. Andrzej Jagiellończyk (lit.: Kazimieras I. Andrius Jogailaitis, białor.: Казімір I. Ягелончык), wielki książę litewski w l. 1440 – 1492, król Polski 1447 – 1492, na Śląsku pan Głogowa, Opawy etc., książę Śląska, Łużyc etc., starosta generalny etc., dokumentuje, że za wierne służby przekazuje na ręce braci rycerza Hansa i Nicolausa von Rechenberg z Borowa PolskiegoW pow. Nowa Sól i na Sławie, miasteczko Bytom Odrzański oraz wioskę Tarnów ByckiW pow. Nowa Sól ze wszelakomi przynależnościami w weichbildzie głogowskim, z rąk braci von Glaubitz z Brzegu GłogowskiegoW pow. Głogów i CzernejW pow. Głogów w Księstwie Głogowskim, w posiadanie dziedziczne ze wszelaką władzą i swobodami książęcymi etc. i z pełną dyspozycją tegoż dominium.

Świadkowie: rycerze Cristoff von Schidlowitz ochmistrz i Raphael von der Lysse sekretarz oraz radca książęcy Hans von Kökeritz, który dokument ten sporządził.


Luven (?) montags am tage Bartholomei 1506.

Lehns- und Besitzurkunden Schlesiens und seine einzelne Fürstenthümer im Mittelalter. Herausgegeben von Dr. C. Grünhagen und Dr. H. Markgraf. Erster Theil. Leipzig 1881.