Kościół p.w. św. Wniebowstąpienia Pańskiego

Widok ogólny kościoła Widok ogólny kościoła

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest obiektem gotyckim należącym do tzw. szlaku brzeskich polichromii. Wzniesiony został w XV wieku z cegły i polnego kamienia. W 1534 roku kościół w Krzyżowicach (podobnie jak i w całym księstwie brzeskim) przejęty został przez protestantów. Znajdujące się w prezbiterium polichromie nie odpowiadały nowej protestanckiej liturgii, więc zostały zatynkowane. W 1580 roku z inicjatywy ówczesnego patrona świątyni Georga von Kittliz rozbudowano kościół od strony zachodniej dodając szkieletową nawę i wieżę w konstrukcji słupowej. W XVII wieku kościół przeszedł gruntowną renowację po której do dziś zachowało się wiele z ufundowanego wówczas wyposażenia. W 1724 r. wybudowano empory, a w 1739 odnowiono wieżę i wybudowano kruchtę. W 1830 r. przeprowadzono remont dachu. Kolejną renowację świątyni przeprowadzili w 1906 roku jej patroni - rodzina von Pfeil und Klein Ellguth. Od 1963 r. kościół należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli. Również w 1963 roku odkryto w nim zatynkowane malowidła ścienne, które poddano konserwacji dopiero w 1982 r. Od roku 1984 przeprowadzono jeszcze 3 kolejne remonty (w tym remont pokrycia dachu, ścian zewnętrznych oraz wieży). Prawdziwą atrakcją turystyczną kościoła są wspomniane już średniowieczne polichromie zdobiące ściany prezbiterium. Najbardziej znaną jest scena Pokłonu Trzech Króli znajdująca się na północnej ścianie prezbiterium. Namalowana została najprawdopodobniej w połowie XV wieku. Ciekawa jest również dekoracja ściany wschodniej prezbiterium : po stronie południowej Ukrzyżowanie z drzewem mistycznym, wyżej Bóg, poniżej postać w stroju biskupim, obok sceny Biczowania i Złożenia do Grobu. Ściana południowa pokryta jest dekoracją roślinną i geometryczną, a między ornamentem data “1516”.

Płyta nagrobna Charlotte von Gotsch † 1795

Ogólny widok płyty

Płyta nagrobna Charlotte Louise Henriette von Gotsch zd. v. Prittwitz, urodzonej 6 października 1750 roku a zmarłej 15 lutego 1795 roku.

Hier ruhet Frau
Charlotte Louise Henriette
v. Gotsch geb. v. Prittwitz
aus dem Hause Kanusch
geb. d. 6. October 1750
Sie starb mit frohet Hoffnung
Junge desigen Zaukunft
. . . . . Kreysewitz
d. 15. February 1795.

Płyta nagrobna Johanne Trosch † 1834

Ogólny widok płyty

Płyta nagrobna Johanne Ottilie Trosch zd. v. Prittwitz, żony pastora, urodzonej 28 grudnia 1803 roku a zmarłej 14 września 1834 roku oraz jej syna Hugo Trosch, urodzonego 12 stycznia a zmarłego 2 września 1834 roku.

Dem Andenken
der Guten Gattin u. Mutter
Johanne Ottilie
geb. v. Prittwitz
vereheliche Pastor Trosch
geb. d. 28. Decbr. 1803
gest. d. 14. Septbr. 1834
u. des lieben Hugo Trosch
geb. d. 12. Jan. gest. d. 2 Sept. 1834

Wir werden uns wiedersehen
denn die Liebe bleibet
ewig !

Zamknij okno