Kaplica i mauzoleum rodziny von Renard

Ogólny widok kaplicy wg dawnej ryciny
Widok ruin kaplicy w 60-tych latach ub. wieku

To była jedna z najpiękniejszych budowli w Strzelcach. Istniała jeszcze w latach 60. XX wieku i najstarsi mieszkańcy zapewne pamiętają jej charakterystyczną sylwetkę. Kaplicę Renardów postawiono w samym centrum, naprzeciwko kościoła katolickiego pw. Bożego Ciała (dawnego kościoła ewangelickiego).
Budowla powstała z inicjatywy Gräfin Euphemii, żony Grafa Renarda. Jako osoba głęboko wierząca wystarała się u władz kościelnych o zgodę na postawienie własnej kaplicy-mauzoleum. Budowę rozpoczęto w 1837 roku, a projektem zajął się architekt Hermann Friedrich Wäsemann (1813-1879), który zasłynął między innymi z projektu ratusza w Wałbrzychu i tzw. "Czerwonego Ratusza" w Berlinie. Plany posiadały kilka wersji, z których hrabia zaaprobował najbardziej przypadającą mu do gustu.
Kaplicę św. Andrzeja postawiono w pobliżu średniowiecznych murów miasta w otoczeniu parkowej zieleni. Służyła do odprawiania nabożeństw dla rodziny hrabiowskiej i mieszkańców zamku. W jej podziemiach znajdowało się mauzoleum, w którym składano doczesne szczątki rodziny Renardów.

Pochowano tu przedstawicieli rodziny Renard (według oryginalnej pisowni):


Euphemia Graefin Renard
* 16 października 1827
† 12 lutego 1838

Maria Graefin verm. von Tschirschky-Reichell
* 5 sierpnia 1826
† 4 lutego 1847

Euphemia Graefin Renard geb. Rudzinska von Rudno
* 10 grudnia 1800
† 26 kwietnia 1853

Hippolith Graf Renard
* 1 listopada 1831
† października 1855

Johannes Graf Renard
* 24 marca 1829
† 7 marca 1874

Andreas Maria Graf Renard
* 12 stycznia 1795
† 21 listopada 1874Świątynia służyła jako miejsce odprawiania nabożeństw tylko do czasu, kiedy żyli jej fundatorzy. Potem nie odprawiano już w niej żadnych katolickich obrzędów.
Po roku 1945 budowla popadła w ruinę. Nie otoczono jej opieką, a wandale robili w jej wnętrzu, co chcieli. Władze miasta zdecydowały o rozbiórce kaplicy św. Andrzeja.

Za sprawą proboszcza parafii św. Wawrzyńca, ks. Stefana Baldego, zbezczeszczone mauzoleum rozebrano na początku lat 70. Szczątki rodziny Renard przeniesiono na cmentarz parafialny św. Barbary. Dla zachowania pamięci o właścicielu zamku, który tak bardzo przyczynił się do rozwoju naszej ziemi, znacznie później postawiono płytę nagrobną. Pomnik Andreasa Marii Grafa Renarda stoi przy głównej alei cmentarnej.
Materiał z rozebranej kaplicy posłużył m.in. do budowy murku odgraniczającego park miejski i budynek sądu od ulicy Opolskiej. Uważny obserwator może znaleźć w tym murze kamienie z widocznymi śladami inskrypcji z dawnego mauzoleum. W miejscu, gdzie stała niegdyś kaplica, widnieje dziś upamiętniający ją pomnik.

Zamknij okno