Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu

Gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu jest najważniejszym zabytkiem i główną atrakcją turystyczną Świebodzic. Powstał w 1 poł. XIII w. jako budowla romańska. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 30 sierpnia 1228 r. Najprawdopodobniej pierwotnie była to budowla drewniana, zniszczona w 1241 r. przez Mongołów biorących udział w bitwie pod Legnicą, potem odbudowana z kamienia na wcześniejszym miejscu. Kościół, przebudowany w XIV i XV w. oraz w 1891 roku, do dziś przetrwał w formie budowli jednonawowej, z niższym i węższym, prosto zamkniętym prezbiterium. Do nawy od południa przylega kruchta, a do prezbiterium od północy - zakrystia. Od zachodu wznosi się wieża, odbudowana w XIX w.
We wnętrzu kościoła można podziwiać gotyckie sakramentarium z 1352 r., późnobarokowe organy oraz ołtarz główny z XVII w. (pierwotny ołtarz główny - gotycki tryptyk z przedstawieniem tryumfu Matki Bożej eksponowany jest dziś w Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Na zewnątrz zachowały się detale kamieniarki gotyckiej, renesansowy nagrobek oraz umieszczona u wejścia do kościoła, w ścianie kruchty, rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem.
W 2 poł. XX w., w czasie prac konserwatorskich, w kościele odkryto cenne średniowieczne malowidła, m.in. przedstawienie św. Krzysztofa, datowane na 2 ćw. XIV w. Ciekawostką jest, niespotykane na naszych ziemiach przedstawienie świętego w mitrze książęcej. W 1970 r. w kruchcie południowej przeprowadzono badania nawarstwień oraz odsłonięto i zakonserwowano fragmenty malowideł z początku XVI w. - zidentyfikowano m.in. scenę Pokłonu Trzech Króli. Polichromię tę warto zobaczyć.

Opis w opracowaniu Hansa Lutscha

  • Grabsteine:
    l) ohne Inschrift, 1,86 m lang, nur 62 cm breit, mit einem aus der Ebene flach herausgearbeiteten Kreuze, welches sich vom Fuße nach dem Kopfende hin verjüngt, vor dem Chore liegend;
    2) für einen Geistlichen mit dem Kelche in der Hand, von 1544
    3) mit dem Flachbilde der Verstorbenen, einer ein Wickelkind haltenden Mutter + 1589; Inschrift verwittert und übertüncht.
  • Statuette einer sitzenden Figur, wahrscheinlich Maria mit dem Kinde; in einer, mit einem Spitzgiebelchen bekrönten Nische an der Außenwand.

- Die Kunstdenkmäler der Landkreise des Reg.-Bezirks Breslau - im amtlichem Auftrage bearbeitet von Hans Lutsch. Breslau 1889. -

Rzeźba

               
               

Rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem, usytuowana w niszy.

Płyta nagrobna NN kobiety z 1589 roku

               

Płyta nagrobna NN kobiety zmarłej w 1589 roku, z niemowlęciem u swoich stóp.

Figura

               

Figura Madonny z Dzieciątkiem.

Rzygacze

               

Rzygacze usytuowane w murze.

Zamknij okno