Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

Kościół powstał w II poł. XVI w. jako późnogotycko - renesansowy. Być może istniała w tym miejscu wcześniejsza świątynia.
Przebudowany w I poł. XIX w. w stylu neogotyckim.
Remontowany w latach 1977 - 1978.

Kościół filialny MB Częstochowskiej, wzniesiony w 2. poł. XVI w., zapewne na miejscu budowli wcześniejszej przebudowany w XIX w. Murowany z kamienia, jednonawowy, z oskarpowanym prezbiterium, z wieżą od zachodu. Wnętrze prezbiterium sklepione, nawa, nakryta stropem drewnianym, zachowała renesansowe empory, barokowy ołtarz główny i prospekt organowy. Na wieży dzwon z 1682 r.

Opis w opracowaniu Hansa Lutscha

  • Grabstein mit der Figur eines Mägdleins, Tochter des Pfarrers . . ., + um 1600. Übertüncht.

- Die Kunstdenkmäler der Landkreise des Reg.-Bezirks Liegnitz - im amtlichem Auftrage bearbeitet von Hans Lutsch. Breslau 1891. -

Płyta nagrobna Gottfrieda

               
               
               
               

Według Hansa Lutscha jest to płyta nagrobna córeczki tutejszego proboszcza, zmarłej około 1600 roku. Natomiast na płycie po lewej stronie, w górnej jej części wyraźnie jest napisane "Sonlein Gottfried". Dlatego nie wiem skąd u Lutscha wzięła się dziewczynka. Może sądził po ubiorze nie czytając w ogóle inskrypcji, która w tamtym okresie była dużo bardziej czytelna, lecz ubiór w tamtych czasach o niczym nie przesadzał. Zresztą nie jest to jedyny błąd tego zasłużonego dla Śląska historyka i badacza.

Pani Małgorzata Stankiewicz, historyk z Wrocławia, w swojej wspaniałej książce "Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII w." pisze, iż jest to płyta nagrobna anonimowego 2-dniowego Gottfrieda, zmarłego w 1616 roku. Przedstawia go martwego, leżącego na marach, z zamkniętymi oczami, z krzyżykiem w ułożonych na brzuchu dłoniach, z czepkiem na głowie, na który naszywano krzyż.

Płyta nagrobna Selmy Wagner † 1960

               

Znajdująca się na murze płyta nagrobna Selmy Wagner zd. Ende, urodzonej 29 listopada 1875 roku a zmarłej 22 listopada 1960 roku.
Ciekawostką tej płyty jest to, iż napis na niej jest w języku niemieckim, pomimo faktu iż zmarła ona dopiero w roku 1960. Musiała ona zostać wykonana jeszcze przed II wojną światową.

Hier
ruht im Herrn
Selma Wagner
geb. Ende
geb. d. 29. Nov. 1875
gest. d. 22. Nov. 1960
Ruhe sanft !

Zamknij okno