Kościół p.w. św. Mikołaja

Widok ogólny kościoła

Kościół filialny wzniesiony ok. 1600 r., częściowo przebudowany w 1704 r., restaurowany w 1870 i 1964 r. Murowany, prostokątny, z dobudowaną zakrystią i sklepioną kruchtą, nakryty wysokim dachem z wysmukłą sygnaturką. We wnętrzu gotycki rzeźbiony tryptyk z ok. 1510 r., dwa kamiennie portale z ok. 1520 r., malowany, kasetonowy strop, ambona, empory i stalle z ok. 1600 r., oraz szereg płyt nagrobnych z XVII i XVIII w.

Opis w opracowaniu Hansa Lutscha

  • Grabstein des Königlichen Hoff - Gerichts - Schöppen Herrn Christoph Thiel + 1717, mit dem charaktervoll gezeichneten, flacherhabenen Brustbilde des Verstorbenen.

- Die Kunstdenkmäler der Landkreise des Reg.-Bezirks Breslau - im amtlichem Auftrage bearbeitet von Hans Lutsch. Breslau 1889. -

Epitafium Christopha Thiela † 1717

Ogólny widok epitafium

Epitafium Christopha Thiela urodzonego 15 października 1636 roku a zmarłego 30 maja 1717 roku. Poniżej podaję dosłowne tłumaczenie płyty inskrypcyjnej za portalem Wratislaviae Amici.

W roku 1636, 15-go października, urodził się i w roku 1717, 30-go maja, odszedł z tego świata błogosławiony w Bogu Pan tytularny Christoph Thiel, emerytowany przysięgły królewsko-dworski ławnik sądowy i sołtys sądowy w Niedźwiedzicach, żył ze swoją małżonką w stanie małżeńskim 38 lat i spłodził sześciu synów i sześć córek, z którymi był 19 lat. Jego cały wiek rozciąga się na 80 lat. Spójrz, czytelniku, na ten obraz, to jest ten wierny mąż, których obecnie nie można wielu znaleźć, nie znaczy to, że zniknął z tego świata całkowicie, na tym kamieniu można Go będzie znaleźć po jego śmierci. Wszyscy, którzy tędy przechodzicie, Spójrzcie, jak jego sprawy teraz stoją. Czym my jesteśmy, był on też na ziemi, Czym się stał, my też się staniemy."

Epitafia na murze cmentarnym

Ogólny widok muru z epitafiami

Barokowe epitafia znajdujące się w murze cmentarnym obok kościoła św. Mikołaja.

Zamknij okno