Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła

Widok ogólny kościoła Widok ogólny dzwonnicy

Świątynia w stylu romańskim, wzniesiona około 1230 roku. Budowla jednonawowa, orientowana. Kościół zachował w nienaruszonym stanie pierwotny układ przestrzenny. Jedyne zmiany, to wydłużenie nawy głównej, które wykonano w stylu gotyckim. W absydzie także gotyckie okna i jedynie zarysy ich gotyckich poprzedniczek.
Świątynia zbudowana pierwotnie z cegły, obecnie otynkowana. Do kościoła prowadzi umieszczony w ścianie południowej wykonany z piaskowca portal, zamknięty kolistym łukiem. W późniejszych wiekach portal z zewnątrz przesłonięto dobudowaną kruchtą. We wnętrzu późnogotycki ołtarz szafowy – pentaptyk. W głównej skrzyni rzeźba Madonny, zaś po obu stronach postaci apostołów: św. Andrzeja i św. Jakuba Większego z kijem pielgrzymim. Na skrzydłach zewnętrznych rzeźbione sceny z życia Maryi. Na rewersach skrzydeł malowidła czterech świętych kobiet: Katarzyny Aleksandryjskiej, Małgorzaty z Antiochii, Barbary i Doroty.
Predella ołtarza przedstawia rzeźbioną scenę Zaśnięcia Marii. Na uwagę zasługuje także romańska kamienna chrzcielnica ze skromnym ornamentem na misie.

Bezimienny nagrobek dziewczynki

Ogólny widok nagrobka

Przepiękny bezimienny nagrobek dziewczynki, jednej z mieszkanek dawnego Sprottau.

Nagrobek Hugo Schmaecka † 1889

Ogólny widok nagrobka

Nagrobek Hugo Schmaecka, aptekarza urodzonego 19 lutego 1840 roku a zmarłego 18 lipca 1889roku.

Zamknij okno