Powiat Bolesławiec


Powiat bolesławiecki - powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bolesławiec. Powiat bolesławiecki leży w południowo-zachodniej części kraju w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Jest on drugim co do wielkości powiatem tegoż województwa. Tutaj też przebiega granica pomiędzy województwami dolnośląskim i lubuskim. Powiat bolesławiecki położony jest w pobliżu granic Polski z Czechami i z Niemcami, na skrzyżowaniu dróg łączących Wschodnią i Zachodnią Europę oraz Skandynawię z Europą Południową. Duże obszary leśne zajmujące około 50 % powierzchni powiatu determinują położenie i rozwój osadnictwa. Należy jednak wskazać, że powiat bolesławiecki nie należy do grupy subregionów wysoce zurbanizowanych. W ostatnich latach rozwija się na tym terenie ekoturystyka, powstają nowe szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejskie: Bolesławiec
gminy miejsko-wiejskie: Nowogrodziec
gminy wiejskie: Bolesławiec, Gromadka, Osiecznica, Warta Bolesławiecka
miasta: Bolesławiec, Nowogrodziec

[Rozmiar: 7911 bajtów]
Herb powiatu bolesławieckiego

[Rozmiar: 82907 bajtów]

Na terenie powiatu i miasta epitafia i płyty nagrobne znajdują się m.in. w Bolesławcu, Bolesławicach, Dąbrowie Bolesławieckiej, Gierałtowie, Iwinach, Kliczkowie, Kraszowicach, Kraśniku Dolnym, Lubkowie, Łowszowej, Modłej, Nowej, Nowogrodźcu, Nowych Jaroszowicach, Ocicach, Osłej, Parowej, Patoce, Raciborowicach Górnych, Starej Olesznie, Starej Wsi, Starych Jaroszowicach, Tomaszowie Bolesławieckim, Tomisławiu, Warcie Bolesławieckiej, Wierzbowej, Wykrotach, Zebrzydowej i Żeliszowie.
Wielkie podziękowania należą się Tomkowi Mietlickiemu, twórcy portalu Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach za wspaniałe opisy i zdjęcia miejscowości. Ponadto pragnąłbym podziękować Eckhardowi Huth z Drezna za wspaniałe zdjęcia zarówno z tego powiatu, jak i zgorzeleckiego, legnickiego, głogowskiego czy złotoryjskiego.Copyright © 2012 Dokumenty Śląska. Projekt SzablonyStron.org - szablony stron internetowych oraz Certyfikat SSL.