Powiat Brzeg


Powiat brzeski – powiat w Polsce w województwie opolskim, w obecnym kształcie utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Brzeg.
Powiat brzeski składa się z :
Ziemi Brzeskiej (Brzeg, Gmina Lubsza, Gmina Skarbimierz, większość terytorium Gminy Lewin Brzeski ).
Fragmentu Ziemi Grodkowskiej (Gmina Grodków).
Fragmentu Ziemi Niemodlińskiej (sołectwa Stroszowice, Sarny Małe, Oldrzyszowice, Przecza).
Ziemia Brzeska i Grodkowska są historycznymi częściami Dolnego Śląska natomiast Ziemia Niemodlińska znajduje się w granicach Górnego Śląska.
W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:
gminy miejskie: Brzeg
gminy miejsko-wiejskie: Grodków, Lewin Brzeski
gminy wiejskie: Lubsza, Olszanka, Skarbimierz
miasta: Brzeg, Grodków, Lewin Brzeski
Powiat brzeski sąsiaduje z powiatami: nyskim od południa, opolskim od wschodu, namysłowskim od północy oraz z oławskim i strzelińskim od zachodu.
Powiat brzeski istniał również w latach 1945-1975. Bezpośrednio po II wojnie światowej należał do II okręgu administracyjnego Dolny Śląsk Ziem Odzyskanych. 28 czerwca 1946 r. wszedł w skład nowo utworzonego woj. wrocławskiego. W skład woj. opolskiego należał od 6 lipca 1950 r. aż do 1 czerwca 1975 r., kiedy w ramach ogólnopolskiej reformy zlikwidowano powiaty.

[Rozmiar: 7911 bajtów]
Herb powiatu brzeskiego

[Rozmiar: 82907 bajtów]

Na terenie powiatu i miasta epitafia i płyty nagrobne znajdują się m.in. w Brzegu, Czeskiej Wsi, Gałązczycach, Grodkowie, Jankowicach Wielkich, Kopicach, Krzyżowicach, Lewinie Brzeskim, Lipowej, Łosiowie, Wierzbniku i Zwanowicach.Copyright © 2012 Dokumenty Śląska. Projekt SzablonyStron.org - szablony stron internetowych oraz Certyfikat SSL.