Powiat Dzierżoniów


Powiat dzierżoniowski leży na Dolnym Śląsku - na południowy zachód od Wrocławia. Do Dzierżoniowa jest ze stolicy regionu 56 kilometrów. Powiat graniczy z powiatami: wrocławskim, świdnickim, wałbrzyskim, kłodzkim, ząbkowickim i strzelińskim. Geograficznie powiat dzierżoniowski w swej głównej części znajduje się na Przedgórzu Sudeckim. Jest to obszar zróżnicowany, w zasadniczej części równinny (Kotlina Dzierżoniowska) - z dobrymi glebami i łagodnym klimatem - przepleciony licznymi wzgórzami (Wzgórza Krzyżowe, Gilowskie, Bielawskie, Łagiewnickie). Teren powiatu obejmuje również północno-wschodnie stoki Gór Sowich i część Masywu Ślęży z górą Radunią - obszary zalesione, o surowszym klimacie - oraz zachodnią część Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Powiat obejmuje nieduży, zwarty obszar - 478,3 km2 powierzchni - jest gęsto zaludniony 104 tysiące mieszkańców. Na terenie powiatu znajduje się siedem gmin: Dzierżoniów, Bielawa, Pieszyce, Piława Górna, Niemcza oraz Gmina Wiejska Dzierżoniów i Łagiewniki.

[Rozmiar: 7911 bajtów]
Herb powiatu dzierżoniowskiego

[Rozmiar: 82907 bajtów]

Na terenie powiatu i miasta epitafia i płyty nagrobne znajdują się m.in. w Bielawie, Dobrocinie, Dzierżoniowie, Kiełczynie, Nowiźnie, Owieśnie, Pieszycach, Przerzeczynie-Zdroju, Słupicach, Stoszowie, Uciechowie oraz Wilkowie Wielkim.
W tym miejscu pragnąłbym bardzo podziękować pani Ewie Chabros, za udostępnienie własnej książki Kościół i parafia św. Jerzego w Dzierżoniowie - Dzierżoniów 2009.Copyright © 2012 Dokumenty Śląska. Projekt SzablonyStron.org - szablony stron internetowych oraz Certyfikat SSL.