Powiat Lubin


Powiat lubiński – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lubin. Stopa bezrobocia wynosi 8,9%.
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejskie: Lubin
gminy miejsko-wiejskie: Ścinawa
gminy wiejskie: Lubin, Rudna
miasta: Lubin, Ścinawa
Graniczy z powiatami: wołowskim, górowskim, głogowskim, polkowickim oraz legnickim.
Przez terytorium powiatu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne umożliwiające dogodne połączenia z krajami Europy południowej (Praga, Wiedeń) oraz zachodniej (Berlin, Paryż), ponadto drogi krajowe do Wrocławia, Opola, Warszawy, Częstochowy, Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Szczecina (DK3) i Poznania. Ważnym węzłem komunikacyjnym jest Ścinawa, przez którą przebiega magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin, a także drogi krajowe do Rawicza i dalej do Poznania (DK5) i Ostrowa Wielkopolskiego (DK36). W Lubinie funkcjonuje międzynarodowe lotnisko z asfaltobetonowym pasem startowym o długości 1000 m, umożliwiającym uruchomienie komunikacji pasażerskiej i towarowej.

[Rozmiar: 7911 bajtów]
Herb powiatu lubińskiego

[Rozmiar: 82907 bajtów]

Na terenie powiatu i miasta epitafia i płyty nagrobne znajdują się m.in. w Chobieni, Chróstniku, Dziesławiu, Dziewinie, Gogołowicach, Gorzycy, Jurczy, Krzeczynie Wielkim, Miłoradzicach, Niemstowie, Oborze, Olszanach, Rudnej, Rynarcicach, Szklarach Górnych, Wielowsi, Zaborowie i Zimnej Wodzie.Copyright © 2012 Dokumenty Śląska. Projekt SzablonyStron.org - szablony stron internetowych oraz Certyfikat SSL.