Powiat Wałbrzych


Powiat wałbrzyski – powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałbrzych. Powiat wałbrzyski jest powiatem ziemskim o najwyższym stopniu urbanizacji w Polsce (89,31%). Jest także piątym co do liczby mieszkańców powiatem ziemskim w Polsce, a drugim wśród powiatów obejmujących swym obszarem także siedzibę powiatu (po powiecie wołomińskim).
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejskie: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych
gminy miejsko-wiejskie: Głuszyca, Mieroszów
gminy wiejskie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice, Walim
miasta: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych, Głuszyca, Mieroszów
Powiat utworzono w 1999 roku. W 2002 r. do powiatu wałbrzyskiego włączono Wałbrzych, będący do tej pory miastem na prawach powiatu. Wałbrzych ponownie zostanie wyłączony z powiatu wałbrzyskiego i stanie się miastem na prawach powiatu z dniem 1 stycznia 2013 roku[

[Rozmiar: 7911 bajtów]
Herb powiatu wałbrzyskiego

[Rozmiar: 82907 bajtów]

Na terenie powiatu i miasta epitafia i płyty nagrobne znajdują się m.in. w Boguszowie-Gorcach, Dziećmorowicach, Jabłowie, Lubominie, Niedźwiedzicach, Strudze, Szczawienku, Unisławiu Śląskim, Walimiu i Wałbrzychu.Copyright © 2012 Dokumenty Śląska. Projekt SzablonyStron.org - szablony stron internetowych oraz Certyfikat SSL.