Z rodzinnych archiwów

Na tej stronie będę przedstawiał zdjęcia z rodzinnych archiwów, przesyłanych przez obecnych oraz byłych mieszkańców Groszowic.Z rodzinnego archiwum Doroty Böddeker Żur

Z rodzinnego archiwum Państwa Musioł

Z rodzinnego archiwum Klaudii Szynol

Z rodzinnego archiwum Państwa Grala

Z rodzinnego archiwum Brygidy Kałabuń

Z rodzinnego archiwum Agnieszki Szyma

Z rodzinnego archiwum Jerzego Wolny

Z rodzinnego archiwum Państwa Ocik
Z rodzinnego archiwum Doroty Böddeker Żur

Pokój nauczycielski w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Od lewej strony siedzą: pani Janowska, pani Sobkowicz, pani Filipowska, pani Degier, pani Wróblewska, pan Barczyk, pani Pieszkur, ostatnia osoba jest nieznana. Przy stole po prawej stronie siedzą trzy nauczycielki: pani Mazur, pani Lenarczyk i pani Bok. Proszę o pomoc w ustaleniu tej nierozpoznanej nauczycielki.


Otrzymałem informację, że tą nierozpoznaną osobą jest pani Leniak. Dziękuję bardzo.

          

Laboratorium cementowni "Groszowice" - rok 1957. Na lewym zdjęciu od lewej strony stoją: Georg Gawol, Roza Gardala, Helena Gordzielik, Emilia Woclawska i Heinz Streckel. Proszę o pomoc w rozpoznaniu prawego zdjęcia.


     

Zdjęcia te zrobiono na Mistrzostwach Polski Juniorów w piłce ręcznej w Inowrocławiu w 1958 roku. Jest to reprezentacja cementowni "Groszowice". Proszę o pomoc w rozponaniu tych "chłopaków".
Z rodzinnego archiwum Państwa Musioł

Z archiwum rodziny Państwa Musioł przeważają zdjęcia z naszego przedszkola, znajdującego się wówczas w pałacyku. Jest także jedno zdjęcie z wycieczki na Górę św. Anny, a także jedno zdjęcie zrobione przed gankiem plebanii w ogrodzie farskim.
Z pewnością na tych zdjęciach rozpoznają siebie dzisiaj już dojrzałe kobiety oraz starsi panowie. Będzie to dla nich powrót do jakże wspaniałych lat młodości.

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Z rodzinnego archiwum Klaudii Szynol z Zimnic Wielkich

Oto bohater kilku następnych zdjęć - Josef Kutz z Zimnic Wielkich, wujek pani Kaludii Szynol, który pod koniec lat 20-tych XX wieku odbywał praktykę w zakładzie masarskim Johanna Lellka.

Praktykant Josef Kutz z synem Johanna Lellka, Rudim przed sklepem. Zdjęcie z 1930 roku. Obecnie w tym miejscu mieści się cukiernia pana Charciarka.

Zdjęcie zrobione w 1930 roku na podwórzu masarni. Od lewej stoją: Josef Kutz, Langosch, Rudi Lellek, Langosch oraz Materbisch. Chciałem dodać, że jeden z Langoschów miał sklep przy Hindenburgstrasse (obecnie spalonka przy Rudzkiego) w domu, który był własnością Rigola, natomiast drugi miał sklep przy Oppelnerstrasse (obecnie Popiełuszki), w części dzisiejszego marketu Emma.

Zdjęcie z 1930 roku, na którym stoją, od lewej, Peter Klich oraz Josef Kutz.

Zdjęcie z 1930 roku, zrobione na podwórzu zakładu masarskiego, na którym od lewej widoczni są: Langosch, Peter Klich, na byku siedzi Rudi Lellek, Josef Kutz oraz Materbisch.

Zaświadczenie z 12 grudnia 1931 roku, wystawione przez Johanna Lellka dla Josefa Kutz, o odbyciu praktyki w jego zakładzie masarskim.
Z rodzinnego archiwum Państwa Grala

Drużyna Chrobry, od lewej: Goworek, Labisz, Zamkiewicz, Stanisław Grala, Wicher, Mucha, Michalik, Zbilut, Kondziela, Franczok, Piechota, Piechota, Świerc

Drużyna Śląsk Wrocław rok 1959, w drużynie m.in. Stanisław Grala (trzeci od lewej)

Obóz w Szklarskiej Porębie 1957 r.

Groszowice 1956 r. drużyna piłki ręcznej, rezerwa II-ligowa

Lata 1964-1967 przed rozwiązaniem ligi

Drużyna piłki ręcznej Śląsk Wrocław przed meczem w NRD. Spartakiada Wojsk Zaprzyjaźnionych. W drużynie mieszkańcy Groszowic: Grala, Matejka, Konapka

Groszowice 1954 rok, od prawej: Grot, Polański, Szaforz, Siendzielorz, Grala, Świerc, Kondziela, Fonfara, Zbilut, Gawol

Cementownia Groszowice, zakładowe zawody w piłce nożnej. W ciemnych koszulkach wydział mechaniczny, w białych koszulkach wydział wodorotlenku glinu.

Groszowice 1954 rok, drużyna piłki ręcznej

Kadra reprezentacji Polski w piłce ręcznej, treningi w Groszowicach przed towarzyskim meczem z RFN na stadionie Odry Opole, w drużynie mieszkańcy Groszowic: Okos, Zbilut i Grala

Groszowice 1953 rok, dzieci przy wózku z lodami

Groszowice 1954 rok

Groszowice 1980 rok, dziecięcy chór z księdzem proboszczem Wojciechem Skroboczem.
Z rodzinnego archiwum Brygidy Kałabuń

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Z rodzinnego archiwum Agnieszki Szyma

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

Ostatnie zdjęcie pochodzi sprzed ponad osiemdziesięciu lat a widoczne są na nim dzieci z groszowickiego przedszkola.


Z rodzinnego archiwum Jerzego Wolny

Chyba wszyscy ją wspominają, tę ogromną powódź jaka do nas przyszła 20 lat temu na początku lipca. Pogoda upalna, tylko trzy dni popadało a wiele osób straciło w mgnieniu oka cały swój dobytek. Wiele z nich najadło się tylko strachu a dla pozostałych była to lekcja solidarności.
Dla Jerzego Wolny, który z córką wybrał się na spacer na pagórek w pobliże dzisiejszego wysypiska miała to być okazja do zrobienia kilkunastu zdjęć z pierwszego dnia wielkiej fali. No i była ale co najedli się strachu, to wspominają jeszcze po latach, kiedy woda w niespotykanie szybkim tempie zaczęła przybierać i musieli uciekać, bo i ich by zalało, i porwało z szybkim nurtem. Ale zdjęcia pozostały do dzisiaj i pierwszy raz są publikowane.

     
     
     
     
     
     
     
     Z rodzinnego archiwum Państwa Ocik

     
     

Prawe dolne zdjęcie zostało wykonane w Zakładzie Fotograficznym Karla Weissa w Oppeln.

     

     

     

     

Tak się bawi na "Polterabend"

Przedwojenny "Żniwniok". Przed końmi stoi Johann Datko z synem.

Po prawej stronie na pierwszym planie stoi Johann Datko.

Trzecie zdjęcie z przedwojennego "Żniwnioka"

Uczennice przedwojennej klasy kucharskiej.

Uczestnicy wycieczki do Wieliczki w dniu 29 października 1920 roku.

Na dwóch ostatnich zdjęciach urocztsości pogrzebowe ks. Radcy Franciszka Haasego w dniu 4 marca 1957 roku.

          

          

Na lewym zdjęciu ks. Radca Franciszek Haase z dziećmi w ogrodzie farskim podczas jubileuszu 50-lecia kapłaństwa.

     

     

     

     

     

     

Kolejne zdjęcia wykonane zostały przez Henryka Ocik podczas konsekracji kościoła p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Malinie 29 czerwca 1993 roku.

     

     

     

     

          

Zdjęcia rodzinne

          

Na sam koniec pozostawiłem zdjęcia, prawdziwe perełki, liczące ponad sto lat. A pośród nich jest prawdziwa perła - zdjęcie komunijne (lewe dolne) zrobione w Zakładzie Fotograficznym Maxa Glauera.

Strona PSP nr 24 Galeria zdjęć klasowych PSP nr 24 Dokumenty Śląska