Elfriede Springer urodziła się 5 kwietnia 1885 roku (niektóre źródła podają rok 1886) w Żaganiu. W latach 1913 - 1946 mieszkała w Legnicy, gdzie była nauczycielką, zresztą bardzo lubianą przez swoich uczniów. W wolnych chwilach podróżowała po Śląsku rysując. Ulubionym jej tematem były rysunki pałaców i zamków, ale nie stroniła także od rysowania innych tematów. Była doskonałą rysowniczką i ilustratorką książek. Niestety, niezbyt wiele zachowało się z jej prac. Zmarła 29 listopada 1959 roku w Lipsku.
Mnie udało się na tej stronie zgromadzić 234 rysunki, które znajdowały się w trzech wydawnictwach, a mianowicie: Niederschlesische Kunstdenkmäler, Zeichnungen von Elfriede Springer, Liegnitz 1932 - Schlesische Kunstdenkmäler, Zeichnungen von Elfriede Springer, Liegnitz 1936, Buch III - Chronik der Stadt Liegnitz, Zeichnungen und Umschlag Elfriede Springer, Berlin 1940. Chciałem chociaż w ten sposób przybliżyć jej talent ukazując rysunki z terenu Śląska, a szczególnie z okolic Legnicy.
W tym miejscu pragnąłbym zaznaczyć, iż rysunki znajdujące się na tej stronie ukazują piękno tamtych lat, bowiem niektóre z obiektów znajdujących się na jej rysunkach już dzisiaj nie istnieje. Lecz chciałbym dodać iż zdjęcia tych rysunków są jedynie poglądowe, bowiem o prawa edycyjne należy się zwracać w zależności od egzemplarza do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej lub Politechniki Wrocławskiej.
Po raz pierwszy zastosowałem jedynie nazwy oryginalne miejscowości lecz znawcy tematu są dobrze zorientowani i będą wiedzieli o jakie to miejscowości chodzi.