W czasie pandemii każdy radzi sobie jak może, gdyż jest to ciężki a zarazem smutny okres naszego życia, Ja postanowiłem w tym czasie opisać hgistorię naszego kościoła parafialnego w formie małej książeczki, a że nie mam pieniędzy na wydanie jej w formie pisanej dlatego udostępniam ją wszystkim chętnym w formie pliku .pdf, który każdy może sobie ściągnąc i poczytać w domu. Zapraszam więc do zapoznania się z historią naszego kościoła.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej - Opole Groszowice

Na początku czerwca 2017 roku ukazała się długo oczekiwana, napisana przeze mnie książka "Dzieje Groszowic". W związku z tym iż nie wszystkim, jak na razie udało się ją dostać w wersji papierowej, umożliwiam ściągnięcie jej w wersji elektronicznej w pliku .PDF. Oprócz tego można ściągnąć także okładkę.
Książka "Dzieje Groszowic"                    Okładka książki

W 1922 roku na skwerku za kościołem, naprzeciw domostwa państwa Laxy, postawiono przepiękny, w kształcie monumentu, pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej. Na pomniku na trzech płytach, bo czwarta była płytą informacyjną, wyryto nazwiska 108 mieszkańców Groszowic, którzy albo polegli lub uznano ich za zaginionych na polach bitew. Pomnik ten przetrwał II wojnę światową lecz zniszczyła go w 1946 roku władza komunistyczna. Na domiar złego, aby już nie można go było odtworzyć, w tym miejscu postawiono transformator. Przez wiele lat miejscem po pomniku dbał nieżyjący już pan Bernard Laxy. Po jego śmierci, nie tylko miejscem tym przestano się interesować ale przede wszystkim zgasła ostatnia nadzieja na odtworzenie listy mieszkańców, wyrytych na płytach. Ale nie do końca, bowiem dzięki pomocy mojego kolegi z Niemiec Christopha Sottora, który ukierunkował mnie gdzie mam rozpocząć poszukiwania, nadzieja wróciła z powrotem. Po wielodniowych i wielogodzinnych żmudnych przeglądaniach niemieckich biuletynów Armee=Verordnungsblatt oraz Deutsche Verlustlisten udało mi się odtworzyć tę listę. A przy okazji dodatkowo ustaliłem iż w trakcie I wojny światowej 114 mieszkańców zostało rannych lub dostało się do niewoli. Niestety, nie dotarłem do źródeł, ilu w ogóle mieszkańców brało udział w tej wojnie.
Lista poległych lub zaginionych.
Lista rannych lub wziętych do niewoli

Nie wiem czy pamiętacie jeszcze Franiszka Smolina? Pytam dlatego, że ostatnich prawie czternaście lat przed śmiercią, a zmarł 17 grudnia 2014 roku, przeleżał w łóżku będąc po wylewie. Ale w latach swojej młodości był cenionym fotografem, który zarówno w Groszowicach jak i w okolicy wykonywał tysiące zdjęć na przeróżnych rodzinnych imprezach, ale nie tylko. Dzięki uprzejmości jego syna Joachima, któremu jestem ogromnie wdzięczny, pragnę udostępnić zachowany zbiór fotografii sprzed ponad pięćdziesięciu lat. U dołu po lewej stronie znajduje się link do specjalnie utworzonej strony, gdzie zamierzam pokazać zachowane zdjęcia wykonanane przez tego skromnego ale jakże wspaniałego człowieka.
Ogółem na stronie znajduje się 1507 zdjęć.


Drugą osobą, która pieczowicie zbierała swoje zdjęcia, zarówno rodzinne jak i te, które wykonywała dla innych jest także nieżyjący już dzisiaj Franciszek Koptoń, były pracownik cementowni Groszowice. Dzięki uprzejmości Jego synowej Bernadety Koptoń na stronie groszowickiej zamieszczam 1510 zdjęć z jego archiwum.

Jedna z dzielnic Opola położona w jego południowej części.
Nazwa patronimiczna od staropolskiego Grosz (będącego skróceniem hipokorystycznym Grodzisława).)

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1236 roku.

1236, Groszowice k. Opola (Groschowitz)
"Ja, Zbrosław kasztelan Opola, daję obecnym jak i przyszłym do wiadomości, że mój majątek dziedziczny Steinau (Ścinawa) dla zbawienia mojej duszy i duszy mojej żony oraz moich przodków i potomnych, kościołowi św. Jana (katedra) we Wrocławiu przekazałem, pod warunkiem użytkowania przeze mnie i moją żonę tego spadku jak długo żyjemy albo jedno z nas. Również ma po śmierci ostatniego z nas z dochodów następnego roku odprawiona msza pamiątkowa. Potem ma wspomniany kościół ten wyżej wspomniany, majątek z wszystkimi prawami otrzymać. Dla poświadczenia stałej trwałości tej sprawy sygnowałem tę kartę moją pieczęcią."
Podpisani są: wystawca, jego żona i dużo szlachty.
Zostało jeszcze dodane:
"To się zdarzyło w roku wcielenia pana w 1236 roku w Groszowicach w obecności księcia Henryka starszego (Brodatego?), gdy powrócił z Krakowa i mojej pani Violi, dostojnej księżnej Opola i mojego zarządcy Mesco (Mieszko) i wielebnego ojca Tomasza, biskupa z Wrocławia i kanclerza hrabiego Radzlaus (brata wystawcy) i wielu z rodu szlacheckiego z kraju księcia Henryka oraz z księstwa Opola. Później odnowiłem to przed wyżej wspomnianym księciem Henrykiem i jego baronami oraz moimi krewnymi, którzy potwierdzają i aprobują ten czyn".

Moecke - Kronika Groszowic - Chronik der Groschowitz.

W 1937 roku ówczesny organista oraz rektor tutejszej szkoły Heinrich Moecke, zebrał materiały i napisał Kronikę Groszowic. Obejmuje ona historię miejscowości do aktualnych jemu czasów. Opracowałem ją elektronicznie nic nie zmieniając w treści, zachowując również oryginalny język. Życzę przyjemnej lektury. Proszę kliknąć na ten odnośnik.
Im Jahre 1937 sammelte ein damaliger Organist und Rektor der Schule in Groschowitz Heinrich Moecke Materialien und schrieb eine Chronik über Groschowitz. Er verfasste eine Geschichte des Ortes bis für ihn aktuelle Zeiten. Ich bearbeitete seine Version elektronisch ohne den Inhalt zu ändern, wo ich auch die originelle Sprache bewahre. Ich wünsche eine angenehme Lektüre. Ich bitte auf diesem Verweisungszeichen anzuklicken.

Nowości

W dniu 24 maja 2018 roku w zakładce "Piórkiem i obiektywem" zamieściłem artykuł na temat drewnianego krzyża stojącego od czterdziestu lat na rogu ulic Oświęcimskiej i Smolki.

W dniu 13 maja 2018 roku na stronie umieściłem 280 zdjęć, przeważnie z okresu II wojny światowej, które przez dziesięciolecia przeleżały w schowku na strychu.

W dniu 27 marca 2018 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem notatkę z kolejnego już turnieju skata o Puchar Groszowic, który odbył się 24 marca 2018 roku w Barze "Bawaria" Rafała Blauta.

W dniu 22 sierpnia 2017 roku do zdjęć udostępnionych mi przez Państwo Ocik dodałem 27 nowych, a pośród nich znajduje się prawdziwa perła. Jest nim zdjęcie komunijne zrobione w Zakładzie Fotograficznym Maxa Glauera.

W dniu 15 sierpnia 2017 roku w zakładce "Z archiwów rodzinnych" umieściłem 40 zdjęć z archiwum rodzinnego Państwa Ocik. Wśród tych zdjęć jest jedno bardzo ciekawe, z wycieczki do Wieliczki 29 października 1920 roku.

W dniu 31 lipca 2017 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł o losach rodziny Gromotka i Wolny. Otóż na początku XX wieku Martin Gromotka posiadał w Groszowicach dobrze prosperującą Fabrykę dachówek a w 1926 roku nie było już go nawet w spisie mieszkańców. Ale nie tylko jego. Otóż tajemnicę tę wyjaśniła mi niedawno pani Halina Drab z Pobórki Wielkiej w powiecie pilskim, praprawnuczka "uciekinierów". Oprócz tego znajdują się tam wspaniałe rodzinne zdjęcia sprzed stu laty.

W dniu 9 lipca 2017 roku w zakładce Ważne daty pod datą 23 stycznia 1945 roku zamieściłem artykuł Macieja Szczerby pt. Rajd radzieckiej grupy zwiadowczej w kierunku na Groszowice nad Odrą, zamieszczony w 5 numerze magazynu "Odkrywca" z 2017 roku. Jest tam szczegółowo, godzina po godzinie opisana akcja zajęcia Groszowic.

W dniu 9 lipca 2017 roku w zakładce Ważne daty pod rokiem 1936 umieściłem wypis z Amtliches Güter-Adreßbuch für die Provinz Oberschlesien zawierający cztery nazwiska z Groszowic, a mianowicie: Susanna Piechotta, Franz Kosub, Johannes Datko oraz małżeństwo Johann i Franziska Piechotta.

W dniu 7 lipca 2017 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem krótki artykuł na temat obwodnicy południowej pt. Jak się u nas powiela stare pomysły.

W dniu 6 lipca 2017 roku w zakładce Z rodzinnych archiwów zamieściłem 16 zdjęć wykonanych przez Jerzego Wolny w pierwszym dniu powodzi w lipcu 1997 roku.

W dniu 2 lipca 2017 roku na serwerze umieściłem kartoteki Gestapo z lat 1935-45 z nazwiskami 66 mieszkańców Groszowic, co do których naziści mieli wątpliwości co do ich niemieckości. Kartoteki

W dniu 29 czerwca 2017 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł z września 1936 roku, wprawdzie bez zdjęć ale szczegółowo opisujący główne uroczystości związane z 700-leciem gminy Groszowice. Tłumaczenia z niemieckiego dokonał mój przyjaciel Roland Kulig.

W dniu 29 czerwca 2017 roku w zakładce Życie codzienne pod datą 1942-1943 zamieściłem wiadomość o śmierci Marianny i Paula Buchta, urodzonych w Groszowicach a wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie oboje zginęli nie doczekawszy wyzwolenia.

W dniu 15 maja 2017 roku w zakładce "Z rodzinnych archiwów" umieściłem 28 zdjęć przekazanych przez Agnieszkę Szyma, prowadzącą sklep "AGA".

W dniu 1 lutego w zakładce Przedszkole umieściłem 61 zdjęć ze wspaniałej imprezy pod nazwą "Babski Comber", która 27 stycznia już po raz osiemnasty odbyła się w restauracji "Arkadia", na której bawiło się ponad 130 kobiet.

W dniu 3 stycznia 2017 roku umieściłem na serwerze rarytas, można powiedzieć prawdziwą perełkę, którą otrzymałem kilka dni wcześniej do zeskanowania od jednego z mieszkańców Groszowic. A tą perełką jest podręcznik dla klas 2 - 3 i 4-tych pt. Lebensvolles Schprachbuch z 1939 roku, który był używany w naszej szkole podstawowej. Zapraszam do obejrzenia tego podręcznika.

W dniu 19 grudnia 2016 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem krótki artykulik o tym jak Ela Nowak podczas robienia porządków znalazła oryginalny plan swojego domu z 1922 roku.

W dniu 4 września 2016 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem krótki materiał o ostatniej spalonce w Groszowicach, która znajdowała się przy ul. ks. Rudzkiego a gdzie przed wojną mieścił się sklep mięsno-wędliniarki Alfonsa Langoscha.

W dniu 11 czerwca 2016 roku w zakładce Z rodzinnych archiwów zamieściłem 47 zdjęć z archiwum Brygidy Kałabuń. Są to zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat pokazujące nie tylko zdjęcia rodzinne ale także modę zarówno w ibiorach jak i fryzurach. Kolejny ciekawy przyczynek do historii Groszowic.

W dniu 23 kwietnia 2016 roku zamieściłem na serwerze zdjęcia wspaniałej kolekcji, jaką posida u siebie Andrzej Szymański. W skład kolekcji wchodzą stare fotografie, butelki po piwie z opolskich browarów, różne dokumenty a także makieta nieistniejącego już klasztoru św. Wojciecha w Opolu. Link do galerii znajduje się u dołu po lewej stronie.

16 kwiecień 2016 roku. Wiosna - najpiękniejsza pora roku, kiedy to po zimie rozkwitają cudowne kwiaty. W zakładce Piórkiem i obiektywem zamieściłem kilkadziesiąt wspaniałych zdjęć wiosennych kwiatów, nadesłanych przez panią Alicję Radgowską. Zachęcam do oglądnięcia tej galerii.

W dniu 12 kwietnia 2016 roku umieściłem w zakładce Z rodzinnych archiwów 13 zdjęć nadesłanych przez Annę Grala, która je wspólnie z dziadkiem Stanisławem opisała. Są to przeważnie zdjęcia sportowe, ale zresztą sami zobaczcie.

11 kwiecień 2016 roku. Proszę o pomoc po przeczytaniu artykułu dotyczącego Josefa Linkerta, który znajduje się w zakładce Piórkiem i obiektywem.

11 kwiecień 2016 roku. Zapraszam do przeczytania krótkiego artykułu w zakładce Piórkiem i obiektywem pt. Max Glauer w Groszowicach, czyli historia dwóch zdjęć rodziny Murek.

W dniu 14 marca 2016 roku w zakładce Piórkiem i obiektywem opisałem I turniej skata sportowego, który został rozegrany 12 marca w barze "Bawaria".

W dniu 14 marca 2016 roku w zakładce Sport zamieściłem opisy zdjęć zawodników Chrobrego, którzy w 1959 roku byli na obozie w Kudowie Zdroju. Tutaj składam podziękowania Annie Grala i jej dziadkowi Stanisławowi Grala za rozszyfrowanie tych zdjęć.

W dniu 3 marca 2016 roku w zakładce "Z rodzinnych archiwów" zamieściłem zdjęcia wujka Klaudii Szynol z Zimnic Wielkich, który pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku miał praktykę w masarni Johanna Lellka.

W dniu 13 lutego 2016 roku zamieściłem w zakładce "Z rodzinnych archiwów" 24 zdjęcia z archiwum rodzinnego Państwa Musioł. Są to przeważnie zdjęcia przedszkolne a więc warto powspominać stare czasy.

Przykro mi o tym pisać ale niestety muszę, bo ten człowiek a chodzi tutaj o Heinricha Moecke'go nie zasłużył sobie po śmierci na taki los. Wielki wstyd ale Mniejszość Niemiecka powinna zaraz się wziąć do roboty. Bezczynność Mniejszości

W dniu 7 lutego 2015 roku umieściłem w zakładce Przedszkole kilkadziesiąt zdjęć z XVI już "Babskiego Combra", który z inicjatywy dyrektorki Przedszkola "Bajkowa Rodzina" pani Kornelii Lysek odbył się w restauracji "Arkadia".

W dniu dzisiejszym czyli 23 sierpnia skorzystałem z tego, iż od ulicy Piaskowej w stronę Opola prowadzi ścieżka rowerowa i przejechałem się nią. Niestety im bliżej baru Bawaria, tym gorzej mi się jechało, gdyż chaszcze i gałęzie wystające zza ogrodzenie zaczepiały się o koszulę. W związku z tym mój artykuł na ten temat i prośba do Rady Dzielnicy aby zainteresowały tą sytuacją odpowiednie służby.Artykuł

W spokojne niedzielne przedpołudnie Straż Miejska przeprowadziła "Wielką Akcję" na parkujących przed naszym kościołem. W związku z tym wystosowałem list otwarty do Komendanta Straży Miejskiej Grzegorza Bukowskiego. Więcej na Piórkiem i obiektywem - Błazenada Straży Miejskiej

W dniu 18 maja 2014 roku na serwerze umieściłem cztery zdjęcia z archiwum rodzinnego państwa Formickich. Wykonane zostały prawdopodobnie na przełomie lat 40-tych i 50-tych. Prawie nic o nich nie wiadomo. Może ktoś z Państwa pomoże mi w ich identyfikacji. Zdjęcia znajdują się tutaj.

Dzisiejsze rozważania dotyczą sprawy, która w codziennym korzystaniu z internetu staje się powszechna, a dotyczy bezprawnego ściągania cudzych materiałów czy zdjęć. A dzisiejsza dotyczy Marcina Gambca, osoby znanej w Groszowicach a ponadto nauczyciela w naszej podstawówce. Artykuł ten można przeczytać tutaj.

3 maja napisał do mnie maila Pedro dzieląc się uwagami podczas swojej przejażdżki rowerem z Opola do domu. Artykuł ten zamieściłem w zakładce Piórkiem i obiektywem, lecz tym razem bez zdjęć, gdyż są to przemyślenia, z którymi chyba większość mieszkańców Groszowic się zgodzi. Artykuł ten można przeczytać tutaj.

W dniu 26 lutego 2014 roku wysłałem na serwer kilkadziesiąt zdjęć z tradycyjnej śląskiej zabawy dla kobiet "Babski Cober". Należy ich szukać w zakładce Przedszkole.

W dniu 1.07.2013 wysłałem na sewer ponad 500 zdjęć z dwudniowego wspaniałego festynu sportowo-rekreacyjnego zorganizowanego przez LKS Groszmal na tutejszym stadionie. Osobną galerię zdjęć stanowi występ cudownych dziewczyn z zespołu mażoretek "Oleńka" z Opola, który na zakończenie porwał zebranych mieszkańców wspólnym odtańczeniem zumby. A oto owe galerie.

W dniu 3 lutego odbyło się w naszym kościele parafialnym uroczyste poświęcenie organów przez Ks. Bpa Ordynariusza Andrzeja Czaję, po którym odbył się koncert organowy w wykonaniu profesora Juliana Gembalskiego ze Śląskiej Akademii Muzycznej. Popatrz.

W dniu 29 stycznia na podstronie Kościół umieściłem kilka zdjęć z koncertu chorów oraz solistów, którzy pod kierunkiem dra Mariana Bilińskiego dali koncert 27 stycznia w naszym kościele parafialnym. A oto mała galeria z tego koncertu.

W dniu 26 stycznia na podstronie Przedszkola umieściłem kilkadziesiąt zdjęć ze spotkania przedszkolaków z Babciami i Dziadkami, które zorganizowało Przedszkole "Bajkowa Rodzina" w pobliskiej "Arkadii". A oto galeria zdjęć z tego spotkania.

W dniu 21 stycznia na groszowickiej stronie zamieściłem zdjęcia z niedzielnego koncertu Bożonarodzeniowego orkiestry cementowni "Górażdże". Zapraszam.

W dniu 19 stycznia umieściłem na serwerze wszystkie utwory organowe, które były grane przez panów Bilińskiego i Fronię w dniu 30 grudnia na koncercie w naszym kościele, tak że obecnie każdy w domu będzie mógł posłuchać jak wspaniale grają nasze kościelne organy po kapitalnym remoncie. Utworów tych można posłuchać na zakładce Kościół pod datą 30 grudzień 2012 - Koncert organowy.

W ostatnim dniu roku skreśliłem na podstronie Piórkiem i obiektywen kilka zdań o dwóch osobach przedwojennych Groszowic - o Josefie Proske oraz Heinrichu Moecke. Po latach warto sobie o nich przypomnieć.

W dniu 24 grudnia jako prezent świąteczny umieściłem na stronie nową zakładkę pt. Z archiwów rodzinnych. Zamieszczane tam będą zdjęcia z archiwów rodzinnych zarówno obecnych jak i byłych mieszkańców Groszowic. Jako pierwsze, zamieściłem zdjęcia z archiwum Doroty Böddeker Żur. Proszę o nadsyłanie następnych zdjęć.

W dniu 3 grudnia umieściłem na serwerze kilkanaście zdjęć z domowych archiwów. Pani Helena Fronia udostępniła kilka starych zdjęć cementowni a w tym jedną perełkę - zdjęcie cementowni z początków XX wieku, kiedy to jeszcze nie istniały ulice Gorzołki czy Traugutta. Natomiast pani Dorota Boddeker Żur przysłała z Niemiec także kilka zdjęć ale o tematyce sportowej a wśród nich także perełkę - zdjęcie przedwojennej drużyny piłki ręcznej oraz zdjęcie drużyny kobiecej z 1956 roku. Dziękując za te zdjęcia, proszę o następne, gdyż tylko w ten sposób będę mógł ubarwiać stronę o Groszowicach zamieszczając wspaniałe pamiątki rodzinne.

W dniu 17 listopada na podstronie widokówki umieściłem sześć nowych pocztówek, które otrzymałem od Stanislausa Schwierza. Jest wśród nich pocztówka-zagadka. Proszę Państwa o jej rozwiązanie.

W dniu 3 października 2012 roku po raz ostatni zrobiłem kilkanaście zdjęć naszych organów podczas końcowych już prac konserwatorsko-remontowych, gdyż podczas odpustu parafialnego MB Różańcowej w dniu 7 października usłyszymy ich pełne brzmienie. Galeria zdjęć.

W dniu 26 czerwca na podstronie Groszmalu umieściłem galerię zdjęć z Festynu Sportowo-Rekreacyjnego, który odbył się na naszym stadionie 23-24 czerwca. Galeria zdjęć

W dniu 7 czerwca na podstronie Kościół umieściłem na serwerze galerię zdjęć z procesji Bożego Ciała.

W dniu 5 maja umieściłem na serwerze, w związku z przepiękną wiosną i koniecznym upiekszaniem naszych ogródków, podstronę z prześlicznymi kwiatami, których zdjęcia zrobiłem w kwiaciarni AWENA przy ul. Popiełuszki 15. Galeria zdjęć.

W dniu 11 lutego na podstronie Życie codzienne umieściłem 12 zdjęć łabędzi i kaczek, które niedaleko śluzy zrobiły sobie azyl podczas lutowych mrozów. Zdjęcia wykonała Brygida Nogosek.

W dniu 22 stycznia 2012 roku na podstronie Piórkiem i obiektywem zabrałem głos w sprawie uchwały Mniejszości Niemieckiej o Tragedii Górnośląskiej.

W dniu 3 grudnia we czwórkę próbowaliśmy dojść do szczytu wieży kościelnej, a jaki tego był efekt można obejrzeć na podstronie Kościoła.

W dniu 5 października umieściłem 21 zdjęć wykonanych w trakcie remontu naszych organów kościelnych. Pierwszych 11 zdjęć z prac rozbiórkowych umieściłem w czerwcu.

W dniu 24 czerwca umieściłem na podstronie Kościół 98 zdjęć z procesji Bożego Ciała oraz 11 zdjęć z rozpoczęcia w dniu 20 czerwca prac konserwatorsko-remontowych naszych organów.

W dniu 23 czerwca umieściłem na podstronie Szkoła 92 zdjęcia z zakończenia roku szkolnego oraz 26 zdjęć wykonanych przez p. Małgorzatę Nokiel z wycieczki do Kotliny Kłodzkiej.

W dniu 1 czerwca wysłałem na serwer 12 zdjęć klasowych oraz 6 zdjęć na podstronę Życie codzienne ze zbiorów rodzinnych Aliny Grzesik. Dziękuję pani Dyrektor za zdjęcia klasowe, jakby w ten sam sposób postąpili inni nauczyciele, to Galeria Zdjęć Klasowych znacznie by się powiększyła. Natomiast 30 maja wysłałem kilkanaście najnowszych zdjęć do Galerii Zdjęć Klasowych.

W dniu 29 maja na podstronie Kościół umieściłem 200 zdjęć wykonanych przez Leszka Budyłowskiego w trakcie uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz w czasie Mszy Rezurekcyjnej. Proszę zobaczyć

W dniu 20 maja 2011 roku na podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł Piotrka Mylka "Nordic walking - sposób na zdrowe życie".

W dniu 24 kwietnia 2011 roku umieściłem na serwerze 23 zdjęcia z archiwum rodzinnego Elżbiety Paszkowskiej zd. Piechota. Zdjęcia znajdują się głównie na podstronach Życie codzienne oraz Kościół, a także dwa na podstronie Sport.

W dniu 6 marca 2011 roku na Podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł na temat tzw. "zielonej" kurtyny, która ma chronić okolicznych mieszkańców przed niedogodnościami pobliskiego wysypiska.

W dniu 3 marca 2011 roku na podstronie Kościół umieściłem cztery filmy kolęd zaśpiewanych przez nasz chór parafialny w dniu 30 stycznia. Proszę zobaczyć i posłuchać.

W dniu 20 lutego 2011 roku na podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł Piotra Mylka na temat występu naszego chóru parafialnego.

W dniu 19 stycznia 2011 roku na podstronie Kościół zamieściłem galerię zdjęć z Mszy św. urodzinowej naszego księdza proboszcza Norberta Dragona. Galeria zdjęć

W dniu 7 stycznia 2011 roku na podstronie Kościół umieściłem notkę oraz galerię zdjęć z wyjazdu naszego parafialnego chóru do Krosnowic w dniu 29 grudnia 2010 r.

W dniu 31 grudnia na podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł pt. "Wielka klapa czyli bardzo udany wyjazd na narty ale bez groszowiczan" na temat udanego wyjazdu młodzieży na narty 28 grudnia. Przeczytaj i zobacz

W dniu 7 grudnia na podstronie Stowarzyszenia, na zakładce Archiwum umieściłem ponad sto zdjęć ze wspaniałej wycieczki do Drezna. Wycieczka

W dniu 29 listopada na podstronie Piórkiem i obiektywem umieściłem artykuł pt. "Olbrzym się obudził" oraz 35 zdjęć z imprezy jaką zorganizowało Koło Mniejszości Niemieckiej w Groszowicach w cudownych wnętrzach Villa Park. Przeczytaj i zobacz

W dniu 20 listopada na podstronie Kościół zamieściłem kolejnych 18 zdjęć witraży, z których trzy ostatnie to rozety znajdujące się w prezbiterium. Są one bardzo zniszczone ale wymagają innej techniki kolorowania szkła, dlatego też wymiana ich odbędzie się dopiero na wiosnę.

W dniu 8 listopada na podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem artykuł o młynie rodziny Piechota oraz kilkadziesiąt zdjęć z jego wyburzania. Artykuł

W dniu 24 października na podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem kilka zdań na temat Koła Mniejszości Niemieckiej w Groszowicach. Szkoda, że dzięki panu Kurpiersowi jest ono prawie całkowicie wymarłe. Artykuł

W dniu 4 października umieściłem na podstronie Kościół 19 zdjęć starych i nowych witraży, które były sukcesywnie wymieniane w naszym kościele.

W dniu 23 września umieściłem na serwerze stronę Ludowego Klubu Sportowego "Groszmal", na którą można wejść poprzez Sport - Obiekty, Kluby - LKS "Groszmal" lub bezpośrednio tutaj.

W dniu 6 września na podstronie Piórkiem i obiektywem zamieściłem zdjęcia i artykuł pt. Ulica Dunikowskiego czyli opolska robota, którą zaprojektował prawdopodobnie idiota, przedstawiający najnowsze trendy w projektowaniu ulic.

W dniu 1 sierpnia na podstronie Życie codzienne umieściłem 138 zdjęć wykonanych podczas powodzi w maju tego roku, wykonanych przez Brygidę Nogosek, Wojciecha Miszkiel i Wiesława Długosz. Zobacz

W dniu 19 lipca na podstronie Kościół umieściłem zdjęcia z jubileuszowej Mszy św. z okazji 25-lecia kapłaństwa naszego proboszcza ks. Norberta Dragona.

W dniu 18 lipca umieściłem na podstronie Kościół zdjęcia z Mszy św. Prymicyjnej ks. Mateusza Buczmy oraz z procesji Bożego Ciała.

W dniu 17 lipca umieściłem na podstronie Kościół galerię zdjęć z I Komunii Świętej. Po wykupieniu dodatkowego miejsca na serwerze w przeciągu kilku najbliższych dni umieszczę wszystkie zaległe zdjęcia. A wracając na krótko do sprawy naszego prezydenta miasta i miejsca na miejskim serwerze, mogę powiedzieć tylko tyle, że nie jest godzien podania jemu ręki. Jest człowiekiem bez własnego zdania i honoru, który potrafi jedynie obiecywać.

W dniu 11 lipca umieściłem na serwerze siedemnaście zdjęć nadesłanych przez Dorotę Böddecker zd. Żur, w większości na podstronie kościół i cementownia.

W dniu 4 czerwca uczestniczyłem w spotkaniu z prezydentem Opola Ryszardem Zembaczyńskim na temat aktualnych bolączek naszej dzielnicy. W trakcie spotkania poruszyłem także sprawę strony internetowej o Groszowicach. Otóż od samego początku wynajmuje miejsce na prywatnym serwerze, lecz ostatnio okazało się, że już tego miejsca brakuje i na razie nic więcej nie mogę umieścić, a trochę tych materiałów się nazbierało, choćby z I komunii, mszy prymicyjnej, Bożego Ciała czy powodzi. Prosiłem prezydenta o poparcie mojej prośby odnośnie przeniesienia wszystkich materiałów na serwer miejski, gdzie miałbym do dyspozycji trochę więcej miejsca. Moja prośba spotkała się z Jego aprobatą, więc tak jak było umówione napisałem pismo do Urzędu Miejskiego i wysłałem mailem. Niestety do dnia dzisiejszego nie spotkałem się z żadnym odzewem ze strony UM. Przypuszczam, że moje pismo po prostu zostało wyrzucone do kosza. Przepraszam więc wszystkich, którzy oczekują na nowe materiały o cierpliwość, gdyż zmuszony jednak będę do wynajęcia większej powierzchni na materiały o Groszowicach.

Pomimo upływu lat i przeprowadzanych remontów można jeszcze dzisiaj natrafić na tajemnice, które kryja w sobie niektóre domy. Tak też się stało w domu przy ul. Gorzołki 5, gdzie zaraz po wojnie mieścił się miejscowy Urząd Bezpieczeństwa, a w jednej z piwnic urządzono celę dla przetrzymywanych osób. Zobacz

Na podstronie Kościół umieściłem zdjęcie wykonane przez Pana Krzysztofa Świderskiego po Mszy św. w dniu 28 marca 2010 roku. Zdjęcie

Na serwerze umieściłem galerię zdjęć z imprezy, która odbyła się 15 lutego 2010 roku w Domu Biesiadnym "Arkadia" o nazwie Babski Comber a wspaniale na niej bawiło się prawie 150 kobiet. Galeria zdjęć.

Na serwer wysłałem 20 zdjęć, które ze swoich zbiorów rodzinnych przysłała mi była mieszkanka Groszowic Ursula Siekierka ze Schwarzwaldu. Przede wszystkim są to zdjęcia na podstronę Życie rodzinne. Ponadto znalazły swoje miejsce na podstronach Przedszkole, Szkoła, Sport oraz Galeria Zdjęć Klasowych.Strona PSP nr 24 Galeria zdjęć klasowych PSP nr 24 Dokumenty Śląska